Tadeusz Kantor – szaleniec, kreator, geniusz, poeta, reżyser, malarz, awangarda. Można długo wymieniać pola na których ma dokonania rangi światowej. Jeśli nie słyszałeś tego nazwiska – zapraszam przeczytaj mój artykuł. Wyjaśnię co ma wspólnego z Amigówką.
Tadeusz Kantor frik, geniusz, despota, wariat ... wymienianiu epitetów pod jego adresem nie ma końca. Słyszałeś to nazwisko? Wiesz o czym mówię. Nie słyszałeś? To pora aby poznać Kantora - jednego z największych geniuszy teatru XX wieku. Naprawdę. Mieszkał w leśnej głuszy parę kilometrów od Amigówki. W Hucisku. Jest tam jego bardzo oryginalny dom oraz krzesło. Krzesło - spytasz? Każdy ma krzesło, może dwa, trzy - w porywach do czterech nawet. Ale takiego krzesła jakie miał Kantor nie ma nawet NIKT. Naprawdę warto odwiedzić dom genialnego reżysera i malarza. Poznasz jego dom oraz słynne KRZESŁO. A także jego sztukę. Sztukę przez bardzo duże S.
"Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Umarła klasa", Krzesło Kantora ...
Zostawił po sobie dzieła, które pozostaną w kanonie sztuki światowej XX wieku. To naprawdę jeden z największych geniuszy i reformatorów teatru. Możemy się wybrać na wycieczkę do Huciska i odwiedzić Kantora. Mam klucze do jego domu.
Rytm twórczości jest nieprzerwany; wymaga totalnego, bez reszty permanentnego zaangażowania myśli, woli i wyobraźni.
Sztuka, którą tworzę, posiada konstrukcję wzruszenia, to znaczy robię wszystko, by wytworzyć „pole wzruszenia”.
Teatr w momentach swojej słabości poddawał się żywemu organizmowi człowieka, jego prawom, a więc automatycznie i konsekwentnie godził się na formę imitowania życia, przedstawiania i odtwarzania. Kiedy natomiast teatr był na tyle silny i niezależny, że mógł sobie pozwolić, ba! wyzwolić się spod nacisku życia i człowieka, wytwarzał sztuczne odpowiedniki życia, które okazywały się bardziej żywe, bo łatwo poddawały się abstrakcji, przestrzeni i czasu i zdolne były do osiągnięcia absolutnej jedności, np. balet Oskara Schlemmera.
Źródło: Krzysztof Miklaszewski, Rozmowa o Umarłej Klasie z Tadeuszem Kantorem (1978), „Kraków” nr 2/3, 2 marca 2010.
Tadeusz Kantor doczekał się sporego uznania na świecie. Także w naszym kraju. Zapraszam na stronę fundacji, która dba o jego artystyczne dziedzictwo, organizuje liczne wydarzenia artystyczne, plenery, spotkania. Warto być na bieżąco z planowanymi wydarzeniami związanymi z twórczością Tadeusza Kantora. Kliknij na adres strony fundacji. Jeżeli chcesz zobaczyć jak powstawał dom w Hucisku oraz słynne Krzesło Kantora - na tej podstronie fundacji znajdziesz więcej fotografii. Oto link do strony fundacji.